skin-cancer-1-1536x864.jpg

نوآوری‌های هیجان‌انگیز در تشخیص و درمان سرطان پوست

پزشکی با سرعتی چشمگیر در حال پیشرفت است، بنابراین همیشه جالب است که به نوآوری‌های جدیدی که در حال بررسی هستند نگاهی بیندازیم و ببینیم که چگونه ممکن است در درمان بیماری‌هایی مانند سرطان پوست کاربرد داشته باشند. در ادامه فهرستی از برخی از هیجان‌انگیزترین نوآوری‌هایی آورده شده که ممکن است به بهبود تشخیص و درمان سرطان پوست کمک کند.

هوش مصنوعی برای تشخیص سرطان پوست

شاید برخی از هیجان‌انگیزترین کارهایی که در حال حاضر انجام می‌شود در زمینه هوش مصنوعی باشد. تشخیص سرطان پوست حتی برای پزشکان با تجربه بسیار دشوار است و اغلب برای تایید تشخیص نیاز به بیوپسی (نمونه کوچکی از پوست) دارد. هوش مصنوعی در ارائه روشی سریع‌تر و استانداردتر برای تشخیص سرطان پوست پیشرفت کرده است. این روش با آموزش هوش مصنوعی در تشخیص سرطان پوست از طریق ارائه هزاران عکس از ظاهر سرطان پوست و سپس استفاده از آن برای تشخیص سرطان پوست در بیماران کار می‌کند. با توجه به اینکه تشخیص زودهنگام در بیماران مبتلا به سرطان پوست حیاتی است، این امر می‌تواند به طور قابل توجهی سرعت تشخیص سرطان پوست را بهبود بخشد.

برنامه‌های هوشمند

امروزه، یک برنامه برای همه چیز وجود دارد، و تشخیص سرطان پوست نیز تفاوتی ندارد. اپلیکیشن‌هایی مانند Helfie پزشکان را به بیماران متصل می‌کنند و زمان لازم برای دریافت نظر پزشک در مورد خال مشکوک شما را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. این برنامه به کاربران اجازه می‌دهد از یک خال عکس بگیرند، که سپس برای تعدادی از متخصصان سرطان پوست ارسال می‌شود تا آن را بررسی کنند و توصیه‌ای درباره اینکه آیا نیاز به بررسی بیشتر دارد یا خیر، ارسال می‌شود. این کار برای زمانی که کسی مطمئن نیست که آیا باید به پزشک مراجعه کند یا نه، بسیار مفید است.

بیوپسی مایع سرطان

امروزه تشخیص سرطان پوست اغلب به نمونه کوچکی از پوست به نام بیوپسی جراحی نیاز دارد. بیوپسی مایع سرطانی به جای آن با گرفتن نمونه خون کوچک عمل می‌کند. سپس خون برای ردیابی DNA سرطان مورد بررسی قرار می‌گیرد، که اطلاعات زیادی در مورد سرطان و روش‌هایی که ممکن است برای مبارزه با آن بهتر عمل کنند، ارائه می‌دهد. این به ویژه برای ملانوما که به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است، مفید است.

بهبود در ایمونوتراپی

امروزه از ایمونوتراپی در درمان سرطان پوست استفاده می‌شود. ایمونوتراپی استفاده از داروها برای تحریک سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با تومور است. با این حال، پیشرفت‌های اخیر در ایمونوتراپی این پتانسیل را دارد که آن را موضعی‌تر کند تا از ایجاد سمیت سیستمیک جلوگیری کند. این می‌تواند آن را بسیار موثرتر و یکی از گزینه‌های جدید هیجان‌انگیز برای درمان سرطان پوست کند.

جراحی رباتیک

جراحی رباتیک یک راه هیجان‌انگیز برای ارائه گزینه‌های جراحی دقیق‌تر و کمتر تهاجمی است. این تکنیک به جراحان اجازه می‌دهد تا جراحی را با دقت میلی‌متری انجام دهند و حذف تومورها را در مکان‌های دشوار یا خطرناک، به ویژه در مناطقی که می‌توانند عروق خونی را در معرض خطر قرار دهند، تسهیل کند.

درمان سرطان پوست مبتنی بر RNA

شاید شگفت‌انگیزترین نوآوری در این فهرست استفاده از درمان‌های مبتنی بر RNA باشد. نقش RNA در بدن کپی کردن DNA و سپس مونتاژ مجدد آن به نسخه‌های DNA جدید است. درمان با RNA می‌تواند به پزشکان اجازه دهد تا ناهنجاری‌های ژنتیکی را قبل از اینکه به DNA ترجمه شوند و شانس تبدیل شدن به مشکلی مانند سرطان پوست را پیدا کنند، رهگیری کنند.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *