skin-cancer-treatment

علائم سرطان پوست روی صورت + راه های پیشگیری از آن

صورت یکی از شایع‌ترین قسمت‌های بدن است که سرطان پوست در آن ایجاد می‌شود. جای تعجب نیست، با توجه به اینکه این ناحیه به همراه گوش‌ها، گردن و دست‌ها بیشترین ناحیه بدن را در معرض دید قرار می‌دهد. با این حال، یک خبر خوب وجود دارد – شما می‌توانید از سرطان پوست در صورت جلوگیری کنید.

خوشبختانه، پیش‌آگهی تمام عذاب و تاسف نیست. با درک اطلاعات در مورد انواع مختلف سرطان‌های پوست و علائم مشخص آنها، می‌توانید از تشخیص زودهنگام یا حتی بهتر از آن، پیشگیری کامل سرطان پوست در صورت اطمینان حاصل کنید.

امروز، نحوه پیشگیری از سرطان پوست روی صورت و علائم مختلفی را که برای جلوگیری از آن باید رعایت کنید بررسی خواهیم کرد.

شایع‌ترین انواع سرطان پوست در صورت چیست؟

سه نوع اصلی سرطان پوست در صورت وجود دارد:

 1. کارسینوم سلول بازال (BCC)
 2. کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC)
 3. ملانوم

خوشبختانه، اکثریت قریب به اتفاق سرطان‌های پوست یا BCC یا SCC هستند و درمان اولیه توسط پزشک نتایج بسیار خوبی برای سلامتی دارد.

علائم سرطان پوست در صورت

بررسی پوست شما برای شناسایی هر گونه تغییرات زودهنگام، بزرگترین فرصت را برای درمان موفقیت‌آمیز سرطان پوست بر اساس تشخیص به موقع ارائه می‌دهد. این به جلوگیری از جراحی روی صورت و تغییر شکل احتمالی کمک می‌کند.

علائم کارسینوم سلول بازال

 • لکه مرواریدی یا برآمدگی مومی شکل.
 • زخمی شبیه اسکار روی پوست که خشک و پوسته پوسته با گوشتی یا صورتی روشن است.
 • زخمی با خونریزی یا دلمه که بهبود نمی‌یابد و ممکن است نواحی سیاه یا قهوه‌ای داشته باشد.
 • یک زگیل در حال رشد مانند زخم که ممکن است خارش داشته باشد.

علائم کارسینوم سلول سنگفرشی

 • یک ندول سخت همراه با قرمزی.
 • ضایعه صاف پوسته‌ای که ممکن است پوسته پوسته به نظر برسد.
 • لکه‌ای خشن همراه با حساسیت.
 • لکه‌هایی که حاشیه یا رنگ ناهموار دارند و اندازه آنها تغییر می‌کند.

علائم ملانوما

 • یک خال قهوه‌ای رنگ که لکه‌های تیره‌تری در داخل آن وجود دارد.
 • خالی که تغییر رنگ می‌دهد، احساس متفاوتی دارد، با تورم یا تغییر اندازه همراه است.
 • زخمی که با احساس خارش یا سوزش مشخص می‌شود.

اگر ملانوم شروع به گسترش کرده باشد، التهاب و درد در جاهای دیگر مانند غدد لنفاوی می‌تواند نشانه‌ای از متاستاز باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد این سه سرطان رایج پوست صورت

کارسینوم سلول بازال (BCC)

سلول‌های پایه در قسمت پایین اپیدرم قرار دارند که به آن لایه بازال می‌گویند. BCC حدود ۷۰ درصد از سرطان‌های غیر ملانومی در استرالیا را تشکیل می‌دهد و در بین انواع سرطان پوست کم‌خطرترین هستند. آنها در طی ماه‌ها یا سال‌ها به آرامی رشد می‌کنند و به ندرت به مکان دیگری گسترش می‌یابند و توسط متخصص پوست یا پزشک بسیار قابل درمان هستند.

کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC)

این دومین نوع شایع سرطان پوست است و در لایه بالایی اپیدرم یافت می‌شود. آنها به سرعت در عرض چند هفته یا چند ماه رشد می‌کنند. تشخیص زودهنگام برای جلوگیری از گسترش تهاجمی بیماری بسیار مهم است.

بیماری بوون

این شکل اولیه SCC است که فراتر از لایه اول پوست گسترش نیافته است. اگرچه خوش‌خیم است، توصیه کلی این است که در صورت شناسایی آنها را حذف کنید.

کراتوز اکتینیک

یک بیماری پوستی پیش‌سرطانی دیگر مربوط به SCC، کراتوز اکتینیک یا کراتوز خورشیدی به ندرت تبدیل به سرطان می‌شود. با این حال، آنها همچنان باید از طریق بررسی‌های منظم پوستی تحت نظارت دقیق قرار گیرند.

ملانوم

یک نوع بسیار کمتر شایع از سرطان پوست، اما به عنوان خطرناک‌ترین آن در نظر گرفته می‌شود. ملانوما زمانی اتفاق می‌افتد که ملانوسیت‌ها (سلول‌هایی که رنگ قهوه‌ای مایل به زرد یا قهوه‌ای را به پوست می‌دهند) شروع به جهش غیرطبیعی به دلیل جذب بیش از حد اشعه ماوراء بنفش می‌کنند.

ملانوم احتمال بیشتری دارد که از محل اصلی تومور به نواحی دیگر سرایت کند. این نوع سرطان پوست ممکن است به درمان‌هایی مانند جراحی، درمان رادیوتراپی، ایمونوتراپی یا شیمی‌درمانی نیاز داشته باشد.

چگونه از ابتلا به سرطان پوست صورت خود جلوگیری کنیم

خبر خوب این است که می‌توانید از اثرات خورشید جلوگیری کنید و از ابتلا به سرطان پوست صورت خود جلوگیری کنید. برای محافظت کامل، ترکیبی از اقدامات زیر را برای خود و خانواده خود به کار ببرید. آموزش این حقایق سرطان پوست به کودکان و نوجوانان، آنها را در برابر آسیب‌های پوستی در آینده محافظت می‌کند.

 1. قبل از خروج از خانه، شاخص UV را بررسی کنید اشعه ماوراء بنفش قابل مشاهده یا احساس نیست. به دمای بالا یا آسمان بدون ابر متکی نیست و میزان اشعه ماوراء بنفش می‌تواند فریبنده باشد. توصیه می‌شود برای مشاهده میزان محافظتی که برای خود و خانواده‌تان نیاز دارید، شاخص UV را ردیابی کنید. به وب‌سایت اداره هواشناسی بروید تا ببینید در چه ساعاتی از روز باید قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کنید.

  یکی دیگر از ابزارهای ارزشمندی که به ایمنی در برابر نور خورشید کمک می‌کند، برنامه SunSmart است. نه تنها می‌توانید شدت اشعه UV را بررسی کنید، بلکه می‌توانید هشدارهای اعلان را نیز تنظیم کنید.

 2. پوشاندن پوشاندن سر و پوست سر با لباس‌های محافظ در برابر آفتاب کمک زیادی به محافظت از صورت شما در برابر اشعه‌های مضر می‌کند. برای محافظت از کل صورت خود از جمله پیشانی، پشت گردن، بینی و گوش، کلاهی با لبه پهن یا لژیونر انتخاب کنید.

  سرمایه‌گذاری بر روی یک جفت عینک آفتابی مسدود کننده اشعه ماوراء بنفش از چشمان شما محافظت بیشتری می‌کند و می‌تواند به جلوگیری از پیری زودرس کمک کند. آنها همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های چشمی مرتبط با اشعه ماوراء بنفش را کاهش می‌دهند.

 3. استفاده از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع شکی نیست که یک کرم ضد آفتاب با طیف گسترده (UVA/UVB) مقاوم در برابر آب به محافظت از صورت شما در برابر سرطان پوست کمک می‌کند. SPF 30 یا بالاتر را انتخاب کنید و ۲۰ دقیقه قبل از خروج از خانه استفاده کنید. نکته کلیدی این است که برای محافظت بهینه و جلوگیری از قرمزی یا درد ناشی از اشعه ماوراء بنفش، هر دو ساعت یک بار دوباره استفاده کنید.

  انبوهی از کرم‌های ضدآفتاب در بازار وجود دارد که با روال خاص مراقبت از پوست شما مطابقت دارد. از کرم‌ها گرفته تا فرمولاسیون‌های پودری برای آرایش گرفته تا کرم‌های ضدآفتاب ایده‌آل برای پوست‌های مستعد آکنه یا ضدآفتاب‌ها برای پوست‌های مستعد اگزما، هیچ دلیلی وجود ندارد که در این معیار حفاظتی ضروری صرف نظر کنیم.

  شایان ذکر است که کرم ضد آفتاب را نباید فقط برای روزهای روشن یا تابستان رزرو کرد. تشعشعات فرابنفش در هوای سرد و ابری می‌تواند زیاد باشد و هنگام کار با نور آبی، استفاده از کرم ضد آفتاب حتی در داخل خانه یک ضرورت است.

 4. به دنبال سایه در فضای باز بگردید شاید یکی از بهترین و راحت‌ترین راه‌ها را برای کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید و خطر ابتلا به سرطان پوست ارائه می‌دهد. استفاده از چتر، نشستن زیر درخت یا پناهگاه دیگر به خنثی کردن این کک و مک‌های تولید شده توسط خورشید کمک می‌کند.

  توجه به این نکته مهم است که هیچ سایه‌ای به طور کامل از اشعه UV غیرمستقیم جلوگیری نمی‌کند. پرتوهای خورشید از هر سطح بازتابنده‌ای از جمله چمن، ماسه، آب و برف باز می‌گردند. محافظت کافی مستلزم استفاده از سایه در کنار ملاحظات دیگر مانند استفاده از کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی و لباس محافظ است.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *