Skin-Cancer-2-1

سرطان پوست چگونه ایجاد می‌شود؟

موضوعاتی مانند سلول‌های پوست، ملانوما و درمان ممکن است گیج‌کننده به نظر برسند. ما قصد داریم آخرین اطلاعات مربوط به سرطان پوست را به شما ارائه دهیم تا بتوانید از انجام معاینات منظم پوست خود آگاه باشید. سرطان پوست در مردان و زنان شایع است و بر اساس نوع سرطان، محل بدن و مرحله رشد آن می‌تواند از بسیار قابل درمان تا تهدیدکننده زندگی متغیر باشد.

سرطان پوست چگونه ایجاد می‌شود؟

سرطان پوست زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های پوست تحت فشار قرار می‌گیرند یا نواحی پوست در معرض آفتاب آسیب می‌بینند. هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، بدن شما اشعه ماوراء بنفش (UV) را دریافت کرده و آسیب به پوست رخ می‌دهد. شورای سرطان سه نوع اصلی سرطان پوست را به رسمیت می‌شناسد که بستگی به محل آسیب خورشید دارد: سلول‌های پایه، سلول‌های سنگفرشی و ملانوسیت‌های پوست. سرطان‌های رایج پوست می‌توانند به تمام نواحی در معرض نور خورشید در قسمت‌های مختلف بدن حمله کنند، بنابراین دانستن علائم هشداردهنده و مراقبت از پوست برای اطمینان از درمان سریع ضروری است.

معاینات منظم و علائم سرطان پوست

ما به برخی از مهم‌ترین نکات اطلاعاتی اشاره کرده‌ایم و تصاویر سرطان پوست را در این وبلاگ داریم تا به شما کمک کند بدانید در معاینات خود به دنبال چه چیزی باشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع سرطان‌ها، مواردی که باید روی پوست خود به دنبال آن باشید و نحوه تشخیص اینکه آیا آن نقطه عجیب باید نگران‌کننده باشد، ادامه مطلب را بخوانید.

چگونه متوجه می‌شوید که یک نقطه سرطان پوست است؟

دانستن اینکه چه چیزی را باید روی پوست خود جستجو کنید، می‌تواند به معنای تفاوت بین درمان زودهنگام یا تبدیل شدن سرطان پوست به ملانومای خطرناک باشد. سرطان‌های رایج پوست در صورت تشخیص زودهنگام می‌توانند بسیار قابل درمان باشند. معاینات منظم مهم است، به‌خصوص اگر خطر ابتلا به سرطان پوست از طریق سابقه اعضای خانواده یا افزایش قرار گرفتن در معرض نور خورشید افزایش یابد. همه افراد، صرف‌نظر از رنگ پوست، در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند، اما داشتن پوست روشن‌تر می‌تواند شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهد. بررسی منظم بدن از بالا به پایین برای لکه‌های عجیب، برآمدگی‌ها، تغییرات خال، زخم‌های غیرمعمول یا رشد غیرمعمول پوست می‌تواند یک جنبه نجات‌بخش از زندگی روزمره شما باشد.

بررسی “ABCDE” در معاینات پوست

طبق گفته شورای سرطان، هنگام معاینه تمام نواحی پوست خود، “ABCDE” را بررسی کنید:

  • عدم تقارن: زمانی که یک خال یا نقطه دارای لبه‌های متفاوتی است یا دو طرف با هم مطابقت ندارند.
  • مرز: برآمدگی، خال یا لکه‌ها لبه‌های مستقیم یا مشخصی ندارند.
  • رنگ: خال یا زخم همه جا یک رنگ نیست و ممکن است سیاه، صورتی، قرمز یا سفید باشد.
  • قطر: این نقطه بزرگتر از ۱/۴ اینچ (یا یک پاک‌کن مداد) است و ممکن است از آخرین بررسی شما بزرگتر شده باشد.
  • در حال تکامل: خال در طول زمان شکل، اندازه یا رنگ تغییر می‌کند.

پیروی از این اصول ساده و دانستن علائم و انواع سرطان پوست می‌تواند این بیماری را به راحتی قابل پیشگیری و درمان کند. تصاویر سرطان پوست موجود در این مقاله یک نقطه شروع عالی برای دانستن اینکه چه چیزی را روی پوست خود باید جستجو کنید، است.

ملانوم چیست و چه شکلی است؟

شورای سرطان ملانوما را به عنوان نوعی سرطان که نتیجه ملانین تحت تأثیر اشعه UV خورشید است، توضیح می‌دهد. ملانین رنگدانه و رنگ پوست را تشکیل می‌دهد و می‌تواند در سایر قسمت‌های بدن مانند چشم‌ها و روده‌ها وجود داشته باشد. ملانوم‌ها می‌توانند از نظر ظاهری بسیار متفاوت باشند و مراقبت از ABCDEها بهترین راه برای تعیین اینکه آیا لکه شما نیاز به مشاهده توسط متخصص پوست یا پزشک دارد یا خیر. علاوه بر این، اگر بافت یا احساس لکه یا خال شما تغییر کند یا پوست شکسته و پوسته‌پوسته، خارش، سفت، توده یا دردناک شود، یک چکاپ فوری ضروری است.

تصاویر سرطان پوست ما شامل تصاویر ملانوما نیز است. ملانوما کشنده‌ترین شکل سرطان پوست است و تغییرات بسیار خاصی ایجاد می‌کند که خال‌ها را از “ایمن” یا “خطرناک” بودن متمایز می‌کند. سه نوع سلول پوستی وجود دارد که منجر به سه نوع اصلی سرطان پوست می‌شود: کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوسیت. ملانوما سرطانی است که در ملانوسیت‌ها شکل می‌گیرد و در مقایسه با کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی نسبتاً نادر است و تنها ۱ درصد از سرطان‌های پوست را تشکیل می‌دهد (شورای سرطان). ملانوما در حالی که خطرناک‌ترین است، اگر از طریق یک علامت هشداردهنده اولیه تشخیص داده شود، به راحتی قابل درمان است.

مواردی که ممکن است با سرطان پوست اشتباه گرفته شوند

تغییرات پوستی زیادی در طول زمان رخ می‌دهد که ممکن است با سرطان پوست اشتباه گرفته شود. شایع‌ترین ضایعات و لکه‌های پوستی گیج‌کننده که در تمام قسمت‌های بدن ایجاد می‌شوند عبارتند از:

  • جوش‌های سرسیاه: جوش‌های سرسیاه و جوش‌ها تقریباً در همه افراد در طول عمرشان ایجاد می‌شوند و می‌توانند رشد کنند، تغییر کنند و ترشح کنند. با این حال، آن‌ها باید در عرض چند هفته ناپدید شوند.
  • پسوریازیس: یک بیماری پوستی است که به سلول‌های سالم پوست حمله می‌کند و لکه‌های قرمز و خارش‌دار باقی می‌گذارد. این بیماری می‌تواند به دلیل شباهت‌های پوسته‌های نقره‌ای، لکه‌های کوچک و خارش پوست با سرطان اشتباه گرفته شود.
  • خال‌ها: خال‌ها شایع‌ترین نوع رشد روی پوست هستند و عمدتاً در اوایل بزرگسالی ظاهر می‌شوند. کشف یک خال یا ضایعات پوستی جدید می‌تواند نگران‌کننده باشد و معمولاً به عنوان سرطان پوست اشتباه می‌شود.
  • آنژیوم گیلاس: توده‌های خوش‌خیم روی پوست هستند که به صورت خال یا توده‌های قرمز مایل به گیلاس ظاهر می‌شوند. این شرایط پوستی خوش‌خیم هستند و نیازی به برداشتن آن‌ها نیست.

همچنین، کارسینوم سلول بازال نیز می‌تواند با مشکلات پوستی خوش‌خیم اشتباه گرفته شود. در صورت شک، همیشه ضروری است که با یک پزشک مجرب معاینه شوید.

کارسینوم سلول بازال چیست؟

کارسینوم سلول بازال شایع‌ترین شکل سرطان پوست است که از هر پنج نفر یک نفر در طول زندگی خود به آن مبتلا می‌شود (شورای سرطان). این نوع سرطان در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش ایجاد می‌شود که به سلول‌های پایه پوست در لایه بیرونی پوست حمله می‌کند. کارسینوم سلول بازال اغلب می‌تواند با یک لکه یا برآمدگی اشتباه گرفته شود و می‌تواند در هر ناحیه‌ای از بدن که در معرض نور خورشید است، ظاهر شود.

کارسینوم سلول سنگفرشی چیست؟

شورای سرطان کارسینوم سلول سنگفرشی را دومین شکل شایع سرطان پوست توصیف می‌کند. این نوع سرطان می‌تواند در هر قسمت از بدن که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، ایجاد شود. کارسینوم سلول سنگفرشی به اندازه ملانوما خطرناک نیست، اما در صورت عدم درمان می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن سرایت کند. علائم حضور آن شامل توده‌ای که به سرعت در حال رشد است، لکه‌های قرمز پوسته‌دار، زخم‌های باز و حساسیت در هنگام لمس است.

چگونه خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهیم

پس از آشنایی با انواع سرطان پوست و اینکه چقدر نور خورشید می‌تواند برای پوست شما خطرناک باشد، ممکن است نگران‌کننده و حتی ترسناک باشد. با دانستن علائم و انواع سرطان‌هایی که باید مراقب آن‌ها باشید و استفاده از محافظت صحیح در برابر آفتاب، می‌توانید از خطر رشد سلول‌های سرطانی در اثر تابش نور خورشید جلوگیری کنید. تشخیص زودهنگام امری ضروری است و با درمان مناسب و معاینات منظم پزشک، میزان بقا برای هر نوع سرطان پوست مثبت است.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *