skin-cancer-1-1536x864.jpg

در صورت تشخیص زودهنگام سرطان پوست، میزان موفقیت آن چقدر است؟

احتمالاً می‌دانید که هر چه زودتر سرطان پوست شناسایی و تشخیص داده شود بهتر است، اما این موضوع دقیقاً در مورد سه نوع سرطان پوست چه معنایی دارد و چرا ممکن است انگیزه بیشتری برای شناخت پوست خود و مشاهده دقیق آن پیدا کنید؟ برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید.

سرطان پوست غیر ملانوما

کارسینوم سلول بازال (BCC)

کارسینوم سلول بازال (BCC) شایع‌ترین نوع سرطان پوست است. عوامل خطر شامل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV)، آرسنیک و به طور کلی سیستم ایمنی ضعیف است. این نوع سرطان از سلول‌های پایه پوست که عمیق‌ترین لایه اپیدرم را پوشانده‌اند، رشد می‌کند. معمولاً به صورت ناحیه‌ای برجسته از پوست که توسط رگ‌های خونی کوچک یا زخم‌ها عبور می‌کند، ظاهر می‌شود.

پیش‌آگهی

BCC به ندرت متاستاز می‌دهد. فقط در موارد بسیار نادری فراتر از محل تومور اصلی گسترش می‌یابد و دارای پتانسیل تهدید کننده زندگی است. با این حال، باید سریع و حرفه‌ای درمان شود، زیرا به صورت موضعی رشد می‌کند و در این فرآیند، بافت را از بین می‌برد که ممکن است منجر به آسیب عصبی شود. روش توصیه شده برداشتن جراحی است.

کارسینوم سلول سنگفرشی

دومین شکل شایع سرطان پوست به صورت رشد کنترل نشده سلول‌های غیرطبیعی که از سلول‌های سنگفرشی خارجی‌ترین لایه پوست (اپیدرم) منشا می‌گیرند، ظاهر می‌شود. این می‌تواند شبیه یک زخم قرمز پوسته پوسته، یک زگیل یا یک رشد پوستی برجسته باشد که در وسط فرو می‌رود. اکثر موارد به راحتی قابل درمان هستند، با این حال این شکل از سرطان پوست بیشتر از BCC به صورت تهاجمی رشد می‌کند و متاستاز می‌دهد. اکثر SSCها زود پیدا می‌شوند و بنابراین می‌توان آنها را درمان کرد. در مواردی که خطر عود سرطان زیاد است، معمولاً پوست آسیب‌دیده برداشته می‌شود و 97 درصد موارد از طریق جراحی Mohs درمان می‌شوند.

پیش‌آگهی

این اعداد به وضوح نشان می‌دهند که ابتلا به SCC قبل از گسترش حیاتی است، زیرا SCC متاستاز شده می‌تواند به سختی درمان شود. مانند BCC، موارد SCC به مراکز ثبت سرطان گزارش نمی‌شوند و تخمین میزان بقا را دشوار می‌کند. مشاهدات گروه‌های بزرگ‌تری از افراد مبتلا به SCC متاستاتیک دوردست نشان می‌دهد که تقریباً 70 درصد بیماران از بیماری خود زنده نمی‌مانند، بنابراین درمان زودهنگام ضروری است.

ملانوم

این نوع کمتر شایع سرطان پوست نیز بدترین شکل است، زیرا احتمال انتشار آن به سایر اندام‌ها و رسیدن به لایه‌های عمیق پوست بیشتر است. این آسیب از آسیب DNA ترمیم نشده به سلول‌های پوست (معمولاً توسط اشعه ماوراء بنفش ایجاد می‌شود) ایجاد می‌شود که سپس جهش‌ها را ایجاد می‌کند. اگر ملانوم زود تشخیص داده شود، در بیشتر موارد قابل درمان است. این درمان شامل یک برش گسترده است، به این معنی که پوست آسیب دیده و ناحیه نسبتاً وسیع اطراف آن برداشته می‌شود.

پیش‌آگهی

پیش‌آگهی تا حد زیادی به زمان شروع درمان بستگی دارد. اگر ملانوم هنوز موضعی باشد، یعنی گسترش نیافته باشد، میزان بقای 5 ساله تقریباً 98٪ است. اگر سرطان به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته باشد، چیزی که ملانوم منطقه‌ای نامیده می‌شود، میزان بقای 5 ساله به 62% کاهش می‌یابد.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *