7-Things-for-Sun-Protection

تاریخچه و اهمیت محافظت از پوست در برابر نور خورشید

دوباره زمانی از سال است که بسیاری از ما وقت خود را در فضای باز، در استخر، در ساحل یا حتی در حیاط پشتی سرگرمی می‌گذرانیم. این روزها، بسیاری از مردم بیشتر از 20 سال پیش مراقب نور خورشید هستند، اما برخی از ما هنوز دوست داریم که برنزه کنیم، مخصوصاً در تابستان. اما همیشه اینطور نبوده است.

تغییر نگرش‌ها نسبت به برنزه شدن

برای قرن‌ها، پوست برنزه به‌ویژه در میان زنان غیرجذاب تلقی می‌شد. در دوران روم باستان و یونان، برنزه کردن یک «نه نه» کامل بود. زنان صورت خود را با رنگ سرب سفید می‌کردند و در اوایل قرن دهم از آرسنیک به عنوان سفید کننده برای ایجاد رنگ پریدگی سفید و اغلب مرگبار استفاده می‌شد!

برنزه طلایی یا درخشان نبود، بلکه قهوه‌ای و هوازده بود – دلیلی بر اینکه کسی در فضای باز کار می‌کرد. خانم‌های خوش اخلاق با کلاه، چتر آفتابی و آستین بلند از خود محافظت می‌کردند. کوکو شانل، نماد طراحی مد به طور گسترده‌ای با تغییر این نگرش شناخته می‌شود – یا سرزنش می‌شود.

تحول در مد: از سفیدپوستی به برنزه شدن

در سال 1923، شانل به طور تصادفی زمان زیادی را زیر نور خورشید سپری کرد، در حالی که در حال حرکت با قایق تفریحی به سمت کن بود. وقتی او از قهوه‌ای طلایی ریویرا بازگشت، قبل از اینکه متوجه شود، روند جدیدی را شروع کرده بود. به طور تصادفی یا طراحی، یک برنزه شدن برنزه ناگهان تبدیل به یکی از لوازم جانبی مد شد. تعطیلات در خارج از کشور برای طبقات بالا رایج شد و این طبقات فقیرتر بودند که رنگ پریده و از بین رفتند.

در دهه 1940 بود که لوسیون برنزه کننده محبوب شد. اما بیشتر آن‌ها برای پاک کردن پوست طراحی شده‌اند، نه محافظت از آن. در اواخر دهه 1970، بیکینی تبدیل به یکی از لوازم جانبی مد شد و یک نسل کامل شروع به پختن زیر نور خورشید کردند. مجلات مد، برنامه‌های تلویزیونی و هالیوود برنزه کردن را ترویج کردند. افراد مشهور با پوست “آفتاب بوسیده” تجلیل شدند و پیام کلی این بود که درخشش سالم – با نام مستعار برنزه – جذاب و سالم است.

حقیقت علمی برنزه شدن

این به دور از واقعیت است. برنزه شدن چیزی جز سالم نیست و یک تصور غلط رایج وجود دارد که اگر به جای سوختن، برنزه شوید، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستید. با این حال، برنزه شدن نشانه آسیب پوست است و نشانی فیزیکی از تغییر رنگدانه سلولی است، زیرا بدن سعی می‌کند از خود در برابر آسیب بیشتر محافظت کند.

اهمیت بررسی منظم پوست

بنابراین حتی اگر در حال حاضر از روش‌های ایمن در برابر نور خورشید استفاده می‌کنید، مهم است که پوست خود را به طور منظم بررسی کنید، به خصوص اگر بخشی از نسل دهه 1970 هستید که زمان زیادی را بدون محافظت کافی در آفتاب سپری کرده‌اید. این نسلی است که در آن میزان بروز سرطان پوست در تمام دوران‌ها بالا است. مطمئن باشید که سرطان پوست در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *