Skin-cancer-fighting-food

تأثیر تغذیه بر سلامتی پوست و پیشگیری از سرطان پوست

بر کسی پوشیده نیست که خوب غذا خوردن، ورزش منظم، و داشتن سبک زندگی متعادل برای ذهن و بدن ما مفید است. برخی غذاها و مواد مغذی موجود در آنها حتی می‌توانند به مبارزه با بیماری‌ها کمک کنند. از وزن، تصویر بدن، قلب و فشار خون گرفته تا ذهنی بهتر، پوست سالم‌تر و انرژی بیشتر – تاثیر غذایی که می‌خوریم فواید زیادی دارد.

غذاهای مفید برای سلامتی پوست

ماهی‌های چرب

چه کسی چیزی جز یک سفر ماهیگیری با دوستان وقتی هوا شروع به گرم شدن می‌کند دوست ندارد؟ یا برای برخی از ما، بازدید سریع از بازارهای ماهی یا سوپرمارکت کمک می‌کند تا مطمئن شویم که یک تکه ماهی سالمون یا ماهی تن خوشمزه برای شام می‌خوریم. روغن‌های موجود در ماهی در حالی که برای مزه‌ها مفید هستند، فواید سلامتی بیشتری نیز دارند. یکی از این موارد، به گفته دانشگاه منچستر، کمک به پیشگیری از سرطان پوست است. نتایج یک مطالعه انجام شده توسط دانشگاه نشان می‌دهد که روغن ماهی امگا 3 باعث بهبود ایمنی در برابر نور خورشید می‌شود. ماهی‌های چرب – از جمله قزل‌آلا، سالمون و تن – حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا 3 هستند. بنابراین اگر مطمئن نیستید که امشب برای شام چه کاری انجام دهید، چرا مقداری ماهی قزل‌آلا با سبزیجات برای یک وعده غذایی سالم و خوشمزه نپزید که می‌تواند به پوست شما نیز کمک کند!

میوه‌ها و سبزیجات

پس از سفر به ماهی فروشی، به خواربارفروشی محل خود مراجعه کنید، زیرا اعتقاد بر این است که غذاهایی که دارای کاروتنوئیدهای بالایی هستند – یعنی مجموعه‌ای از میوه‌ها و سبزیجات – به محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر UV کمک می‌کنند. کمیته پزشکان برای پزشکی مسئول بیان می‌کند که کاروتنوئیدها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند و با رادیکال‌های آزاد عامل سرطان مبارزه می‌کنند. غذاهایی که حاوی سطوح بالایی از کاروتنوئیدها هستند عبارتند از هویج، سبزیجات، سیب زمینی شیرین و گوجه فرنگی. یک راه خوب برای یادآوری اینکه کدام میوه‌ها و سبزیجات حاوی کاروتنوئید هستند این است که به دنبال میوه‌ها و سبزیجاتی باشید که رنگ‌های نارنجی، قرمز، زرد یا سبز دارند.

گیاهان و ادویه‌ها

مطمئن کردن چیزهایی که در مورد آشپزی به میان می‌آید ممکن است کاری به جز لذت بردن از ذائقه شما باشد. برخی از گیاهان و ادویه‌ها مصرف آنتی اکسیدان شما را افزایش می‌دهند و در نتیجه به مبارزه با سرطان پوست و رادیکال‌های ایجاد کننده ملانوما کمک می‌کنند.

فواید قهوه و چای

حتی برخی از مزایای سلامتی قهوه وجود دارد. مطالعات مجله موسسه ملی سرطان نشان می‌دهد که بین مصرف قهوه و احتمال کمتر ابتلا به سرطان پوست ارتباط وجود دارد. بر اساس این مطالعه، افرادی که بین یک تا سه فنجان قهوه در روز مصرف می‌کردند، 10 درصد کمتر در معرض ابتلا به ملانوم بودند. خطر ابتلا به ملانوم بدخیم در افرادی که چهار فنجان یا بیشتر در روز قهوه می‌نوشیدند 20 درصد کاهش می‌یابد. اگر بیشتر اهل چای هستید، خبرهای خوبی برای شما نیز وجود دارد! چای سبز و سیاه حاوی آنتی اکسیدان‌هایی هستند که اعتقاد بر این است که با جلوگیری از رشد پروتئین‌های سرطانی با سرطان مبارزه می‌کنند.

مواد مغذی و غذاهای مفید

غذاهای ذکر شده در بالا صرفاً نمونه‌ای از برخی از غذاها، نوشیدنی‌ها و مواد مغذی مختلف هستند که ممکن است به مبارزه با سرطان پوست کمک کنند. در اینجا برخی از مواد مغذی دیگر برای مبارزه با سرطان و غذاهایی که ممکن است بخواهید برای انباری خود در نظر بگیرید آمده است:

مواد مغذی موجود در این غذاها
بتاکاروتن سیب زمینی شیرین، اسفناج، کلم پیچ، سبزی‌ها و بیشتر سبزیجات زرد/نارنجی
لیکوپن گوجه فرنگی (از جمله به شکل پخته شده در سس)، هندوانه، پاپایا، صورتی گواوا
لوتئین اسفناج، کلم پیچ، نخود فرنگی، کلم بروکسل، کدو سبز، پسته، بروکلی، زرده تخم مرغ
اپی گالوکاتچین گالات (ECGC) چای سبز و سیاه، رزماری، آویشن و پلی فنول‌ها (پونه کوهی، سیر، کاکائو)
فلاونوئیدها مرکبات، به خصوص پوست مرکبات
پروآنتوسیانادین کاکائو، دانه انگور
سبزیجات چلیپایی کلم بروکلی، گل کلم، کلم، کلم بروکسل، کلم پیچ

روش‌های ایمن در برابر آفتاب

در حالی که رژیم غذایی شما نقش مهمی در تندرستی شما ایفا می‌کند، بهترین راه برای پیشگیری از سرطان پوست استفاده از روش‌های ایمن در برابر آفتاب است – پوشاندن لباس محافظ، پوشیدن کلاه لبه پهن و کرم ضد آفتاب با SPF 50+ و دوری از نور خورشید در بالاترین ساعات تابش اشعه ماوراء بنفش در روز.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *