biopsy

اهمیت و روش‌های مختلف بیوپسی در تشخیص سرطان پوست

هنگامی که برای بررسی پوست خود به کلینیک سرطان پوست مراجعه می‌کنید، ممکن است پزشک شما نیاز داشته باشد نمونه‌ای از پوستتان را برای تشخیص یا رد برخی بیماری‌های پوستی بردارد. این روش به عنوان بیوپسی پوست شناخته می‌شود. بیوپسی پوست تکنیکی است که در آن نمونه‌ای از بافت پوست، که به عنوان ضایعه شناخته می‌شود، برداشته، پردازش و زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود تا رنگ، شکل، اندازه یا ظاهر آن مورد بررسی قرار گیرد.

روش‌های مختلف بیوپسی بسته به اندازه و ناحیه پوست آسیب‌دیده توسط پزشکان استفاده می‌شود. برخی از انواع بیوپسی پوست که ممکن است برای تشخیص سرطان پوست مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:

بیوپسی اصلاحی

پس از تزریق بی‌حسی موضعی، پزشک از تیغه جراحی برای تراشیدن بخشی از ضایعه استفاده می‌کند. معمولاً برای این روش نیازی به بخیه نیست، زیرا خونریزی معمولاً با استفاده از محلول روی زخم کنترل می‌شود. سپس محل بیوپسی با گاز پنبه‌ای یا یک پانسمان استریل بسته می‌شود.

بیوپسی پانچ

پس از تزریق بی‌حسی موضعی، دستگاهی که شبیه یک کاتر شیرینی تیز است روی ضایعه قرار داده می‌شود، به سمت پایین فشار داده می‌شود و به تدریج چرخانده می‌شود تا یک استوانه گرد کوچک از پوست برداشته شود. ضایعه با فورسپس یا سوزن بلند شده و از بافت زیرین بریده می‌شود. در صورتی که قطعه قابل توجهی از پوست برداشته شود، ممکن است برای بستن برش به بخیه نیاز باشد.

بیوپسی اکسیزیون

پس از تزریق بی‌حسی موضعی، کل ناحیه مشکوک پوست برداشته می‌شود. بیوپسی اکسیزیون معمولاً با چاقوی جراحی انجام می‌شود و پس از برداشتن ضایعه، از بخیه‌ها برای بستن زخم استفاده می‌شود.

پس از تکمیل بیوپسی

نمونه پوست برای معاینه به پاتولوژیست سرطان پوست فرستاده می‌شود. پاتولوژیست پزشکی است که در تفسیر و ارزیابی سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌ها برای تشخیص بیماری تخصص دارد. او نمونه پوست را با استفاده از میکروسکوپ بررسی می‌کند و می‌تواند تشخیص دهد که آیا سرطان پوست مانند کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی یا ملانوم وجود دارد یا خیر.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *