1764708_841

اقدامات پس از تشخیص سرطان پوست برای کمک به به حداقل رساندن عود

پس از تشخیص سرطان پوست، انجام اقدامات زیر می‌تواند به حداقل رساندن بازگشت آن کمک کند:

 1. خودآزمایی منظم: ایجاد عادت برای بررسی منظم پوست خود، به ویژه هر گونه تغییری که ممکن است در لکه‌ها، خال‌ها یا زخم‌های پوستی مشاهده کنید، ضروری است. اگر هر گونه تغییراتی از جمله افزایش اندازه، تغییر در شکل، رنگ یا سایر تغییرات غیر عادی دیدید، باید به پزشک مراجعه کنید.

  برای یادآوری نکات بررسی پوست خود، از مخفف SCAN استفاده کنید:

  • S – زخم: نقطه‌ای که دردناک است و در عرض ۶ هفته بهبود نمی‌یابد.
  • C – تغییر: در اندازه، شکل یا رنگ.
  • A – غیرعادی: نسبت به دیگران متفاوت به نظر می‌رسد یا احساس متفاوتی دارد.
  • N – جدید: لکه یا تغییر جدید در پوست.
 2. آگاهی از نوع سرطان پوستی: بدانید که هر نوع سرطان پوستی (مانند ملانوما، BCC، SCC و ملانوم‌های ندولی) چگونه ظاهر می‌شود و چه علایمی دارد. این آگاهی می‌تواند در شناسایی زودهنگام تغییرات کمک کند.
 3. بررسی کامل پوست: بررسی کامل تمامی نقاط پوست شامل نواحیی که معمولاً در معرض نور خورشید نیستند نیز حائز اهمیت است. این شامل بین انگشتان، زیر ناخن، پشت گوش، پوست سر و سایر نواحی پنهان می‌شود.
 4. معاینات منظم پزشکی: پس از درمان سرطان پوست، معاینات منظم توسط پزشک مراقبت‌های پوستی می‌تواند به شما کمک کند تا تغییرات جدید در پوست زودتر شناسایی شود و از عود بیماری جلوگیری شود.
 5. محافظت از پوست: استفاده مداوم از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل ۵۰+، پوشیدن لباس‌های محافظتی مانند کلاه لبه پهن و لباس‌های مخصوص آفتاب و دوری از آفتاب در ساعات اوج (بین 11 صبح تا 3 بعد از ظهر) بسیار حیاتی است تا از بروز سرطان پوستی جدید جلوگیری کنید.

نتیجه‌گیری

اقدامات بالا، به شما کمک می‌کنند تا پس از تشخیص سرطان پوست، از بروز بازگشت آن جلوگیری کنید و پوست خود را به طور کلی سالم نگه دارید. حفظ آگاهی و انجام بررسی‌های منظم پوست، همراه با همکاری مستمر با پزشک، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *