unnamed

آفتاب سوختگی و خطر ابتلا به سرطان پوست

یک مطالعه اخیر منتشر شده در مجله پزشکی Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention تعدادی از یافته‌های مهم را برای هر فردی که در مورد سلامت پوست خود آگاه است، مشخص می‌کند. این مطالعه که شامل بیش از 100,000 پرستار قفقازی بود، اطلاعات مربوط به سلامت پوست آنها را در یک دوره 20 ساله جمع‌آوری کرد. نتایج نشان می‌دهد افرادی که در دوران نوجوانی خود به پنج مورد یا بیشتر از آفتاب‌سوختگی جدی مبتلا می‌شوند، بیش از دو برابر بیشتر از افرادی که چنین نکرده‌اند، سرطان‌های پوستی بالقوه تهدیدکننده زندگی را تجربه می‌کنند.

پاسخ‌دهندگان به این مطالعه که پنج مورد یا بیشتر از تاول‌های آفتاب‌سوختگی داشتند، 68 درصد افزایش خطر ابتلا به کارسینوم سلول بازال یا کارسینوم سلول سنگفرشی را داشتند. علاوه بر این، همین پاسخ‌دهندگان 80 درصد افزایش خطر ابتلا به ملانوم را تجربه کردند. همین گزارش همچنین بر ارتباط بین موارد سرطان پوست و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش تأکید کرد.

این تحقیق استدلال دیگری را مبنی بر خطرات قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور مصنوعی و طبیعی و خطرات فزاینده‌ای که این نور برای افراد جوان به همراه دارد، تقویت می‌کند. در حالی که نتایج این مطالعه تفاوت جزئی در تأثیر نور مصنوعی و طبیعی بر افزایش سرطان‌های پوست نشان می‌دهد، پیام واضح است: قرار گرفتن بیش از حد در معرض هر دو نوع نور می‌تواند خطرات قابل توجهی برای سلامتی فرد ایجاد کند.

جغرافیای استرالیا و سبک زندگی بسیاری از شهروندان این کشور به این معناست که استرالیایی‌ها بیشتر از شهروندان بسیاری از کشورهای دیگر به سرطان پوست مبتلا می‌شوند. آمارهای نگهداری شده توسط بنیاد مراقبت از پوست نشان می‌دهد که سالانه بیش از 8000 نفر بر اثر سرطان پوست جان خود را از دست می‌دهند. علم پزشکی تنها راه کاهش این تعداد نیست؛ مهم‌ترین چیز فعال بودن است. اگر سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل درمان است و هر چه مدت طولانی‌تری ناشناخته بماند، خطرناک‌تر می‌شود. مسئولیت در اینجا بر عهده بیمار است.

برای افرادی که در کشورهایی با شرایطی که خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهند زندگی می‌کنند، نظارت مداوم پوست برای تغییرات بالقوه تهدیدکننده حیات ضروری است. پیشگیری، استفاده از کرم ضدآفتاب، و معاینات منظم پوست می‌تواند به کاهش خطرات کمک کند و در نهایت به حفظ سلامت پوست و جلوگیری از عوارض جدی کمک کند.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *